رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری یک روش نوین پردازشی است که در آن منابع قابل گسترش و اغلب مجازی شده به صورت یک سرویس پردازشی و از طریق شبکه های ارتباطی مانند محلی و اینترنت عرضه می شود.

محوریت این مدل سرویس دهی به کاربر بر اساس تقاضا است بدون اینکه کاربر نیازی به تجهیزات خاصی برای پردازش داشته یا از محل انجام پردازش آگاه باشد.

رایانش ابری

برای شناخت بهتر رایانش ابری از دید زیرساخت به آن میپردازیم.

ابتدا نگاهی به سیر تکامل سیستم های محاسباتی از ابتدا تا کنون می اندازیم تا بتوانیم جایگاه آن را در بین دیگر سیستم ها تشخیص دهیم.
اگر mainfram ها را به عنوان نسل اول سیستم های محاسباتی در نظر بگیریم . با یک سیستم بسیار بزرگ مواحه هستیم که که کاربران از طریق ترمینال واحدبه آن دسترسی پیدا میکنند به مرور تین سیستم ها کوچک شده وتوان پردازشی آن ازایش یافت که رایانه های شخصی به وجود آمدند.

سپس با اتصال مجموعه ای از سیستم های کوچک شبکه ای با توان پردازشی بیشتر فراهم شدتا پاسخگوی نیازهای پردازشی بیشتر و سنگین تر باشد.

اما نیاز پردازشی به شکل فزاینده ای در حال افزایش بودبنابراین تعداد زیادی از این شبکه ها به هم متصل شدند و شبکه های محاسبات توری را به وجود اوردند.

باز هم پردازش ها به سرعت بالاتری نیاز داشتند که باعث به وجود امدن رویکرد جدیدی شد.این فناوری رایاش ابری در لایه زیر ساخت نام داشت که امکان استفاده از منابع محاسباتی و ذخیره سازی را بصورتیک سرویس بر حسب نوع نیاز فراهم آورد.
در تکنولوژی رایانش ابری کاربران میتوانند از طریق ابزار های مختلف مثل رایانه شخصی و تلفن های همراه و…به برنامه ها وفضای ذخیره سازی ، پردازشی و حتی سکو های توسعه برنامه های کاربردی در اینترنت از طریق سرور های ارائه شده توسط رایانش ابری دسترسی داشته باشند.به این ترتیب منابع به جای قرار گیری در سمت کاربر، در سمت سرور قرار میگیرند.

در مقالات بعدی به امنیت و مزایای این موضوع میپردازیم.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت