خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی یا سوخت ترکیبی

خودرو سوخت ترکیبی یا خودرو هیبریدی خودروی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت با سوخت های بهینه شده استفاده می‌کند. در بیشتر موارد از این نام در اشاره به خودرو برقی استفاده می‌شود که در سیستم پیشرانه آن‌ها یک موتور احتراق داخلی (بنزینی) در کنار یک یا چند موتور الکتریکی قرار دارد و خودرو میتواند فقط از یکی از این منابع انرژی یا هر دو آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده کند. انواع دیگری از خودروهای هیبریدی هم وجود دارند که از سوخت‌های دیگری چون پروپان، هیدروژنیا انرژی خورشیدی استفاده می کنند. نوع تکنولوژی به کار رفته در ساخت این خودروها بستگی به هدف طراحان خودرو دارد؛ این خودروهای هیبریدی برای بهره‌وری بالاتر در مصرف سوخت، قدرت بیشتر، مسافت طولانی‌تر حرکت با یک بار سوخت‌گیری یا کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای طراحی شده‌است. این خودروها به خودروهای سبز معروف شده اند.

تمام خودروهای هیبریدی از کامپیوتر دقیق نشانگر مصرف سوخت و نشانگر میزان شارژ باطری بهره مند هستند تا راننده از نحوه رانندگی خود به صورت لحظه ای مطلع گردد.

یک خودروی هیبرید به بیان ساده مدلی است که از دو منبع انرژی مختلف برای به حرکت درآمدن و افزایش راندمان و کارایی استفاده می‌کند و این بدان  معنی است که یک خودروی هیبریدی از ترکیب کردن انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری‌ها با انرژی احتراقی سوخت‌هایی چون بنزین، دیزل و یا گاز مایع استفاده میکند. البته در سیستم‌های هیبریدی مختلف، انرژی الکتریکی مثلاً توسط پیشرانه‌ی احتراق داخلی و یا از ترمزهای احیا شونده تولید شود درحالی‌که در دیگر سیستم‌ها برای شارژ باتری‌ها از پریز برق استفاده می شود.

 تفاوت‌هایی دیگری در چگونگی استفاده از الکتریسیته‌ی ذخیره شده در منابع الکتریکی خودروهای هیبریدی وجود دارد. برخی سیستم‌های خودروهای هیبریدی از یک یا بیش از یک پیشرانه‌ی الکتریکی و پیشرانه‌ی احتراق داخلی استفاده می شود که اکثراً به عنوان هیبریدهای گسترش دهنده‌ی محدوده‌ی حرکتی شناخته می‌شوند. خودروهای دیگری پیشرانه‌هایی الکتریکی دارند که می‌توانند هم‌زمان با پیشرانه‌ی احتراق داخلی عمل کنند و یا از تنظیماتی برخوردار هستند که می‌تواند بین این دو پیشرانه به‌طور متناوب از یکی از آنها استفاده نمایند.

شما مینوانید از طراحی سایت وردپرس در مشهد  دیدن کنید.

انواع هیبرید:

۱-هیبریدهای سری

در هیبریدهای سری خودرو به تنهایی توسط الکتریسیته حرکت می‌کند وقتی شما درحال رانندگی هستید، پیشرانه‌ی احتراق داخلی با شارژ کردن باتری‌ها، به محدوده‌ی حرکتی شما انرژی و قدرت بیشتری اضافه می‌کند.

هیبریدهای سری  بسیار پاک هستند زیرا تمام اهداف وتوانایی های یک خودروی تمام الکتریکی را در مسافت‌های کوتاه برآورده می‌کند.مثل خودروی فیسکر کارما و یا برخی نسخه‌های ب ام و i3،

هزینه‌ی بالا بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف این خودروها است. با تکنولوژی امروزی، باتری‌های بزرگ‌تر موردنیاز هیبریدهای سری، خیلی گران‌تر از باتری‌های کوچک‌ مورد استفاده در  سیستم‌های هیبریدی موازی هستند. هزینه‌ی اضافی و پیچیدگی ژنراتور احتراق داخلی می‌تواند این خودروها را حتی گران‌تر از خودروهای الکتریکی خالص کند.

۲-هیبریدهای موازی

 خودروهای هیبرید موازی، ابتدا با پیشرانه‌ی احتراق داخلی حرکت می‌کند اما واحد الکتریکی نیز به همین قوای محرکه متصل می‌شود بنابراین می‌تواند قدرت بیشتری را در هنگام شتاب‌گیری‌ها و در نتیجه سرعت بیشتری را ایجاد کند. به همین دلیل در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.سیستم سینرژی هیبرید تویوتا و هوندا Insight بی‌شک شناخته‌شده‌ترین مثال سیستم‌های هیبرید موازی هستند.

هیبرید موازی می‌تواند به تنهایی با حالت الکتریکی هم استفاده شود حتی با فرض روشن بودن کولر نیز همچنان از موتور الکتریکی تغذیه می شوند. اگرچه که معمولاً تنها در سرعت‌های پایین و برای رانندگی در شهر و مکانهای بسیار محدود این کار صورت می‌پذیرد. البته، کوچک بودن باتری‌ها سبب می شود که رسیدن به حداکثر ظرفیت شارژ به سرعت انجام شود و پس هیچ نگرانی از بابت محدوده‌ی حرکتی وجود نخواهد داشت.

حتی اگر زمانی شارژ باتری‌ها به‌طور کامل تخلیه شود شما می‌توانید به راحتی با پیشرانه‌ی احتراق داخلی به رانندگی خود ادامه دهید. این سیستم به همراه هیبریدهای ملایم عموماً به عنوان بهترین گزینه‌های هیبریدی در نظر گرفته می‌شوند. همچنین یادآوری این نکته مهم است که حالت الکتریکی هرچند در شهر از آلودگی جلوگیری می‌کند اما الکتریسیته‌ای که شما استفاده می‌کنید با سوختن سوخت در پیشرانه تولید می‌شود. معنی سخن این است که رانندگی در حالت فقط الکتریکی هم نیاز به سوخت دارید و در حقیقت راندمان کمتری نسبت به حالت هیبریدی دارد.

۳-هیبریدهای ملایم

سیستم هیبرید ملایم (Mild) تقریبا شبیه سیستم هیبرید موازی عمل میکند و در آن پیشرانه‌ی الکتریکی در زمان نیاز خودرو به قدرت بیشتر، با پیشرانه‌ی احتراق داخلی همکاری می‌کند این سیستم معمولا از باتری‌های کوچک‌تری  استفاده می‌کند و به تنهایی نیز نمی‌تواند با باتری‌ها کار کند. ولی شما از مزیت‌های کاهش مصرف سوخت بهره مند می برید  و مقدار انرژی‌ که در هنگام ترمز گیری خودرو هدر می‌رود می‌تواند به الکتریسیته تبدیل شود و در باتری‌ها ذخیره گردد و در هنگام نیاز به سیستم رانندگی وارد شود. این سیستم به عنوان هیبرید ملایم طبقه‌بندی شده اما تعریف مناسبی نیست زیرا یک از خودروهای شرکت فراری با قدرت ۹۶۳ اسب بخار، از سیستمی شبیه این سود می‌برد در حالی که با نیروی الکتریکی هم می‌تواند به کارایی بسیار بالایی دست پیدا کند.

خودروهای هیبریدی۴-پلاگین هیبریدها

سیستم‌های پلاگین هیبرید یا PHEV تازه‌ترین نوع سیستمهای هیبریدی و قوای محرکه است و به سرعت محبوبیت خود را افزایش داده‌اند. این سیستم‌ها با اضافه کردن باتری‌های بزرگ‌تری که می‌تواند از منبع انرژی خارجی تغذیه شود، مفهوم هیبریدهای موازی را به خودروهای تمام الکتریکی نزدیک‌تر کرده‌ است.

خودروهای هیبرید موازی به‌طور چشمگیری با آپشن پلاگین هیبریدی سفارش داده می‌شوند زیرا از کارایی بیشتر و هزینه کمتری را نیاز دارد برای مثال می‌توان جدیدترین نسخه‌ی تویوتا پریوس PHEV را نام برد که ادعا می‌شود در حالت فقط الکتریکی ۴۸ کیلومتر را طی کند. در شرایط رانندگی عادی، پریوس هیبرید معمولی، تنها میتواند مسافتی حدود  ۱٫۶ کیلومتر را در حالت تمام الکتریکی و پیش از آنکه پیشرانه وارد مدار شود، حرکت نماید.

هرچند درحالی‌که خودروهای پلاگین هیبریدی برای رانندگی روزمره بسیار مناسب هستند اما اگر شما بخواهدی مسافت‌های طولانی را رانندگی می‌کنید، مزیت‌های کاهش مصرف سوخت در محدوده‌ی حرکتی ۴۸ کیلومتری می‌تواند با هزینه‌های بالای بکار گرفته شده در این تکنولوژی خنثی شود. شاید یک خودروی دیزل کم‌مصرف گزینه‌ی بهتری برای پیمایش مسافت طولانی باشد.

به غیر از پریوس، خودروهای پلاگین هیبریدی دیگری هم وجود دارند که از این تکنولوژی استفاده میکنند از جمله آنها می توان به شاسی‌بلند میتسوبیشی اوت لندر، مرسدس C350e و ولوو V60. ابرخودروهای مک لارن P1 و پورشه ۹۱۸ نیز نام برد.

آنچه کاربران زیادی بازدید نموده اند.

طراحی سایت در مشهد

طراحی اپلیکشن در مشهد

بهینه سازی سئو

 

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت