خودروهای جنگی

خودروهای جنگی

خودروهای جنگی

خودرو جنگی پیاده نظام :

جابجایی نیروهای پیاده با تجهیزات همراه شان در میدان نبرد و سرعت در این کار، موضوع مهمی است که می‌تواند سرنوشت یک جنگ را تعیین کند. حمل و نقل سریع و مطمئن نیروها در محیط جنگی که انواع گلوله ها، راکت ها و خمپاره ها شلیک شده و در حال اصابت به اطراف هستند موضوع بسیار مهمی است که سبب ساخت نفربرها و خودروهای زرهی شد.

نفربر با تجهیز شدن به پوششهای مقاوم در برابر انواع گلوله ها و استفاده از زره های واکنشی انفجاری، از آسیب دیدن و تضعیف نیروهایی که درون آن هستند جلوگیری می کند و از طرفی با استفاده از قابلیت های حرکتی و تاکتیکی خود، سرعت جابجایی در میدان نبرد را بالا می برند.

خودرو جنگی

خودرو زره‌پوش چرخ‌دار یا شنی‌داری(زنجیردار) است که قابلیت مسلح شدن دارد و اغلب توانایی حرکت در آب و شن زارهای نرم هم دارد و برای حمل پیاده‌نظام به میدان نبرد و تهیه آتش حمایتی برای آنها استفاده می‌شود. خودروهای جنگی پیاده نظام به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در کنار پیاده نظام بجنگند و با خودروهای زرهی دیگر در منطقه جنگی مقابله کنند.

خودروهای جنگی پیاده نظام با تکامل نفربرهای زرهپوش ساخته شده‌اند. نفربرها تنها وظیفه دارند تا از سربازان در برابر گلوله و ترکش‌ها در میدان نبرد حفاظت کرده و آنان را به سرعت به خط مقدم نبرد منتقل کنند و فقط برای دفاع از خود به مسلسل و گاهی نارنجک‌انداز اتوماتیک مجهز شده‌اند اما خودروهای جنگی پیاده‌نظام علاوه بر نقل‌و‌انتقال سربازان، وظیفه نبرد مستقیم با دشمن و حمایت از سربازان پیاده شده را هم دارند، در نتیجه بسیار بهتر از نفربرها، مسلح شده‌اند.

خودروهای جنگی پیاده نظام در مقایسه با نفربرهای ساخته شده، پوسته بیرونی و زره بهتری دارند و برخی از آنها به دریچه‌های شلیک هم مجهز شده‌اند تا سربازان از طریق آنها با سلاح شخصی خود به سوی دشمن شلیک کنند. بیشتر این خودروها به یک توپ اتوماتیک کالیبر ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متری به عنوان سلاح اصلی، همراه با یک یا چند مسلسل کالیبر ۷٫۶۲، چند پرتابگر نارنجک دودزا و گاهی لانچرهای شلیک موشک ضد تانک یا موشک‌های ضد هوایی مسلح شده‌اند. هرچند قدرت آتش و مقاومت زره خودروهای رزمی پیاده‌نظام معمولاً بسیار پائینتر از تانک‌های اصلی میدان نبرد است اما موشک‌های هدایت‌شونده ضدزره آنها می‌تواند تهدید مؤثری علیه تانک‌های دشمن باشد.

از جمله وسایل نقلیه مهمی که در مناطق جنگی برای موارد مختلفی کاربرد دارند، خودروهای جنگی هستند. در این مقاله فهرستی از بهترین ماشین های جنگی ایران و جهان را نام می‌بریم و به بررسی هرکدام از این خودروهای نظامی می‌پردازیم.

 خودروهای جنگی و زرهی پیاده نظام، جزء وسایل نقلیه‌ای هستند که نیروها و همچنین تجهیزات مهم نظامی را به مراکز و مناطق جنگی می‌بردند و به آنها برای پیروزی در جنگ کمک می‌کردند.  

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

. در اینجا سعی داریم بهترین شرکت طراحی سایت در مشهد را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید!  

                                            نفربر زره پوش M 113

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

هر کدام از خودروهای نظامی، ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند:

یک نفربر زرهی در تمامی جنگ‌ها مورد نیاز است. پس از جنگ جهانی دوم بود که این نیاز شدیدتر از همیشه احساس شد. در این شرایط، نیاز به خودرویی بود که بتواند در تمام زمین‌ها، ترکیبی از سرعت و قابلیت حرکت را ارائه دهد. این ماشین نظامی در اوایل دهه ۱۹۶۰ تولید گردید. M 113 قابلیت حمل ۱۰ نفر را دارد و سرعت آن به ۴۰ مایل در ساعت می‌رسد، همچنین با داشتن شعاع عمل ۳۰۰ مایل، حقیقتا یک برنده است!

از این مدل خودرو تعداد ۸۰ هزار دستگاه به تولید رسید و به حدود ۵۰ کشور نیز صادر شد. نفربر زره‌پوش M 113 دارای قابلیت حمل به صورت محموله هوایی بود و یک خودروی آبی خاکی نیز محسوب می‌شد. از این خودروی جنگی در جنگ ویتنام خاورمیانه و عراق استفاده‌های بسیاری شد. M 113 علاوه بر اینکه نقش حمل خدمه را داشت، حامل خمپاره انداز، خودروی فرماندهی، ضد هوایی و شعله افکن نیز به حساب می‌آمد و همین موارد باعث شد تا به یکی از بهترین خودروهای دنیا تبدیل شود.

یک نمونه ایرانی:

نفربر براق

براق یکی از نفربرهای ساخت صنایع دفاعی کشور و از نوع دوزیست(آبی و خاکی) است که نسبت به سایر نفربرهای هم رده خود از سطح حفاظت بیشتری برخوردار است.

این نفربر که سیستم حرکتی آن مبتنی بر شنی است، از تحرک بالا، قابلیت عبور از موانع و راه های ناهموار در سرعت های بالا و قابلیت انجام مانورهای سنگین در سرعت بالا برخوردار است.

وزن براق حدود ۱۳ تن است و  اکثر جلد بیرونی و بدنه این نفربر از آلیاژ فولاد با قطر ۵ تا ۱۹ میلیمتری طراحی شده که توانایی مقاومت در برابر گلوله های ۱۲.۷ میلیمتری سلاح های دیگر را دارد.

براق از موتوری با قدرت ۳۳۰ اسب بخار، نیروی حرکت به جلو خود را فراهم می کند که سرعتی حدود ۶۵.۵ کیلومتر بر ساعت را در جاده های هموار به ثبت رسانده است.

 نفربر  براق توانایی حمل ۱۲ سرنشین و تجهزات همراه شان را دارد که از این تعداد یک نفر راننده، یک نفر متصدی مسلسل ۱۲.۷ میلیمتری (دوشکا) و ۱۰ نفر دیگر نیز سرنشین هستند.

حداکثر مسافتی که براق در صورت پر بودن باک های سوخت، می تواند طی کند حدود ۶۲۵ کیلومتر است. نفربر براق دارای مدل ها و تیپ های متفاوتی از جمله نفربر فرماندهی، آمبولانس، مهندسی، مهمات بر، حامل موشک ضدتانک، حامل خمپاره، توپدار و انواع مدل دریایی می باشد.

نمونه خمپاره انداز نفربر براق، قابلیت حمل و شلیک خمپاره های ۱۲۰ میلیمتری را دارد که می تواند در تمامی جهات معادل ۵۰ گلوله خمپاره را شلیک کند. قدرت تحرک و نرخ بالای شلیک خمپاره در نفربر خمپاره انداز براق، قابلیت منحصر به فردی را در نبردهای ناهمتراز و غیرمنظم ایجاد می کند.

یک نمونه از خانواده نفربرهای براق، نمونه آمبولانس آن است که برای حمل و نقل سریع و تخلیه مجروحین در پشت خط مقدم و درگیری طراحی و ساخته شده است.

این نمونه به امکانات درمانی چون دستگاه تنفس مصنوعی، اکو قلب، تجهیزات ارتوپدی، کمک های اولیه و تهویه مطبوع تجهیز شده است.

در آمبولانس زرهی براق، چهار تخت برای حمل مجروح تعبیه شده است.

پیشنهاد می کنم شما هم از این مقالات بازدید کنید:

طراحی سایت وردپرس در مشهد

طراحی اپلیکیشن در مشهد

بهینه سازی سایت شما

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت