وب سایت

وب سایت

وب سایت

وب‌سایت (Website) :به مجموعه‌ای از صفحه های وب که شامل محتوای مالتی‌مدیا میباشد و دارای یک دامنه اینترنتی یا زیردامنه اینترنتی مشترک‌اند و توسط حداقل یک سرور وب انتشار داده می‌شود گفته می شود.  وب سایت یا تارنما یا وبگاه‌،  می تواند روی شبکه هایی با پروتکل اینترنت مثل شبکهٔ اینترنت یا شبکه محلی قرار گیرد.

صفحهٔ وب: سندی است که معمولاً به صورت فایل اچ‌تی‌ام‌ال(HTML) نوشته می‌شود و با استفاده از پروتکل(قانون وضع شده درباره اینترنت) اچ‌تی‌تی‌پی(HTTP) می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی اطلاعات را از کارساز وبگاه (سرور سایت) به مرورگر وب(روی سیستم شما) کاربر منتقل می‌کند تا این اطلاعات برای کاربر نمایش داده شوند.

وبگاه‌ها یا وب سایت ها، نقش‌های متفاوتی دارند و به حالت‌های گوناگونی به کار رفته اند. یک وب سایت می تواند یک وبگاه شخصی، یا یک وب سایت تجاری یا یک تارنمای دولتی یا متعلق به یک سازمان غیرانتفاعی باشد. همهٔ وب سایت ها در کنار هم یک تار جهان‌گستر بزرگ از اطلاعات با عنوان اینترنت را تشکیل می دهند.

اجزای سازنده وبسایت ها: صفحه‌های وب هستند که با یک زبان نشانه‌گذاری ابرمتن (اچ‌تی‌ام‌ال، اکس‌اچ‌تی‌ام‌ال) نوشته شده‌اند. دسترسی به صفحات وبسایت از طریق نوشتن آدرس سایت در یک ریشهٔ مشترک یوآرال (URL) با نام صفحه اصلی یا خانه(HOME) امکان‌پذیر است که این صفحهٔ اصلی از لحاظ فیزیکی روی همان کارساز یا سرور قرار دارد.

آدرس‌های صفحات آن‌ها را به صورت هرمی سازمان‌دهی شده است اگرچه ابرپیوندهای (هایپر لینک) موجود میان‌شان تعیین می‌کنند که چگونه کاربر اطلاعات را ببینند و  از صفحه ای به صفحه دیگری برود و چگونه ترافیک وب، بین بخش‌های مختلف وبگاه پخش شود.

برای دسترسی به اطلاعات بعضی از وب سایت‌ ها باید حق اشتراک داشته باشید. برخی از  وب سایت هایی که برای ورود به آن‌ها به اشتراک نیاز دارید، می‌توان به وبسایت های تجاری، بخش‌هایی از وبسایت های خبری، وبسایت های بازی، میزگردهای اینترنتی، خدمات رایانامه، و وب سایت‌های ارائه‌دهنده داده‌های بلادرنگ بهابازار اشاره کرد. هم‌اکنون در سال  1398کاربران  می‌توانند توسط وسایل الکترونیکی مختلفی شامل رایانه رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت، تلفن هوشمند و تلویزیون هوشمند به وب سایت های مختلف دسترسی پیدا کنند.

وب سایت، می‌تواند حاصل تلاش یک فرد یا یک گروه  برنامه نویسی باشد که با هدف خاصی تهیه می‌شود. هر وب سایت  می‌تواند به بقیهٔ وب سایت ها یا صفحات سایت دیگری ابرپیوندهایی (لینک قوی ) داشته‌باشد و بنابراین گاهی اوقات کاربر ان نمی‌تواند میان سایت‌های مختلف، تفاوت خاصی را پیدا کنند.

برنامه نویسان یا طراحان وب ، وبسایت ها را به زبان اچ‌تی‌ام‌ال می‌نویسند یا پس از آنکه در زبان دیگری نوشتند، آنها را به زبان اچ‌تی‌ام‌ال تبدیل‌می‌کنند و دسترسی به آن‌ها ، از طریق یک نرم‌افزار مرورگر وب یا مشتری HTTP امکان‌پذیر است.

یک سامانهٔ رایانه‌ای که با عنوان کارساز وب (سرور وب) و همچنین سرور HTTP شناخته می‌شود میزبان وبسایت شما است. اصطلاحات سرور وب و HTTP می‌توانند برای اشاره به نرم‌افزاری که روی این سامانه‌های کامپیوتری اجرا می‌شوند نیز به کار رود و کارش این است که داده‌های مربوط به صفحات وب را بازیابی می کند، و در مقابل درخواست کاربران وبگاه، اطلاعات را تحویل دهد. سرور اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی معروف‌ترین و یکی از بهترین نرم‌افزارهای سرور وب است و یکی از دیگر نرم‌افزار های پرکاربرد IIS از شرکت مایکروسافت است.

 

وب سایت ها دو گونه هستند: ایستا و پویا

وب سایت ایستا

وب سایتی است که اطلاعات آن خیلی کم تغییر می‌کنند و تغییر اندک اطلاعات در آن  را می توان با نرم‌افزارهای ویرایشگر شخصی انجام می‌گیرد. نرم‌افزارهای ویرایش‌گر مهمی که کاربرد شخصی زیادی دارند عبارت اند از:

  • ویرایشگرهای متن مانند Notepad یا برنامه‌های ویرایش‌گر متنی که درون آنها می‌توان فایل ها یا پروندهٔ HTMLرا مستقیماً ویرایش کرد.
  • ویرایشگرهای چاپ‌نما (WYSIWYG) : ویرایشگر هایی مانند مایکروسافت فرانت‌پیج و Macromedia Dreamweaver که در آن‌ها اطلاعات سایت را می توان با یک واسط گرافیکی GUI ویرایش کرد و پروندهٔ HTML  را با نرم‌افزار ویرایش‌گر خودکار  تهیه و تولید نمود.
  • ویرایشگرهای الگومحور : ویراشگر هایی مانند Rapidweaver و iWeb که به کاربران اجازه می‌دهند به سرعت حتی بدون هیچ آشنایی با HTML و تنها با انتخاب الگوی مورد نظر خود از میان الگوهای موجود، سایت وب مورد نظرشان را بسازند و آن را روی سرور وب قرار دهند. برای افزودن رنگ و تصویر و متن به الگو، می توان از یک نشر رومیزی (DTP) کمک گرفت که در این صورت نیازی به آشنایی با کد HTML  و دیگر زبانها برنامه نویسی نخواهید داشت.

 

وب سایت پویا

وبسایت پویا: وبگاهی است که بصورت متوالی در حال ردو بدل کردن اطلاعات با کاربران است و اطلاعاتش به سرعت تغییر می‌کند. ارتباط با کاربر توسط متغیرهای پایگاه داده مانند متغیرهای نشست، متغیرهای بخش سرور (داده‌های محیطی و…) یا کوکی‌های HTTP صورت می‌ گیرد و گاهی اوقات هم این ارتباط به طور مستقیم رخ می‌دهد (مثلاً با حرکت  دادن نشانگر ماوس بر روی برخی قسمت‌های صفحه، صفحه ی دیگری باز می شود).

هنگامی که وب سایت، درخواست کاربر را برای اتصال به یک صفحه ی دیگر را دریافت می‌کند، صفحه وب سایت مورد نظر کاربر بصورت خودکار توسط نرم‌افزار در انبار ذخیرهٔ اطلاعات (دیتا بیس) جستجو می شود و در صورت وجود از آنجا برداشته می‌شود و به کار بر نمایش داده می شود و آن فرد می‌تواند به اطلاعات دست یابد. مثلاً وب سایت می‌تواند وضعیت ارتباط فعلی بین کاربر و گفتگو را نشان دهد، وضعیت جدید را نمایش دهد یا اطلاعات شخصی کاربر را در اختیار دیگری بگذارد.

 

نرم افزار های سازنده وب سایت

سامانه‌های نرم‌افزاری بسیار زیادی وجود دارند و از میان آن‌ها، صفحات کارساز فعال (ASP)، صفحات کارساز جاوا (JSP) و زبان برنامه‌نویسی ابرمتن‌پرداز (PHP) از همه معروف تر هستند که در تولید وب‌سایت‌های پویا کاربرد بسیار زیادی  دارند. ممکن است اطلاعات وب سایت، از یک یا چند نقطه، بازیابی و جمع آوری شوند یا در بازیابی آن‌ها از فناوری‌های گسترش‌پذیرنویسی (XML) محور مانند چکیده وبگاه (RSS) استفاده می شود.

محتویات وب سایت های  ایستا را می‌توان بصورت پویا تولید کرد، که این فراوری اطلاعات می‌تواند موقتی و یا بر اساس وقوع رخ‌داد خاصی صورت گیرد. در این صورت برای استفاده از هر پیوند پویای اختصاص یافته به هر کاربر یا هر اتصال دیگر سامانه، کاهش نمی‌یابد.

اپلت‌ها(برنامک) می‌توانند توانایی‌های مرورگرهای وب را افزایش دهند و از آن‌ها می توان برای نمایش محتویات سایتها  استفاده کرد. از میان این نرم‌افزارها می‌توان به Flash یا اپلت‌های نوشته شده به زبان جاوا اشاره کرد. اچ‌تی‌ام‌ال پویا(DHTML) در به‌روزرسانی بی‌درنگ صفحات وب کاربرد بسیار زیادی دارند .

می توانید نمونه کارها را ببینید:

طراحی سایت مشهد

طراحی سایت ارزان

طراحی اپلیکیشن در مشهد

سئو سایت های وردپرسی

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت