ترفندهای ویندوز

www.vitaminwp.ir

ترفندهای ویندوز

ترفندهای ویندوز

تا بحال ممکن است در هنگام کار با کامپیوتر خود با مشکل نبود ماوس برخورده باشید و از این امر بسیار نگران شده باشید زیرا شما با ترفندهای ویندوز آشنا نیستید و به کار کردن با ماوس در ویندوز بسیار عادت کرده اید اما نگران نباشید با دانستن کاربرد کلید های میانبر می توانید بسیاری از عملیات درون ویندوز را بدون استفاده از ماوس انجام دهید. استفاده ی تعدادی از کلیدهای میانبر به شرح زیر می باشد:

این مقاله در ویتامین وردپرس ارائه شده است.

 

www.vitaminwp.ir

کاربرد دکمه ویندوز:

۱- مخفی و نمایش دادن پنجزه: با گرفتن کلیدهای  ( Win + D عملیات  Show / Hide بر روی دسکتاپ شما انجام می شود.

۲- جابجایی پنجره در صفحه :کلیدهای ترکیبی  Win + Left / Right Arrow) ) را همزمان بگیرید تا حکت پنجره ا در صفحه دسک تاپ خود ببینید.کلید ویندوز+ کلیدهای جهت نما چپ و راست روی صفحه کلید منظور است.

 

:بزرگ و کوچک کردن  پنجرهبا استفاده از کلید های ترکیبی ( Win + Up / Down Arrow  ) بعنی کلید های جهت نما بالا و پایین در صفحه کلید به همراه کلید ویندوز می توان  پنجره فعلی را Minimize یا Maximize کرد.

۴- حرکت بین پنجره ها: Win + Tab)با نگه داشتن کلید های ) بین پنجره ها با نمایی متفاوت از Alt + Tab می توان حرکت نمود.

۵- حرکت بین آیکون های نوار وظیفه: اگر ماوس ندارید می توانید با فشردن کلید های (Win + T ) روی آیکون های نوار وظیفه بروید و آیکن مورد نظر را انتخاب کنید و آنرا باز نمایید شما حتی می توانید نرم افزارهایی که در نوار وظیفه ویندوز Pin شده اند را باز کنید.

به غیر از آن شما میتوانید با زدن کلید Win به همراه اعداد ۱ تا ۹ ، نرم افزار های موجود در نوار وظیفه را اجرا کنید که این هم یکی از ترفندهای ویندوز است.

۶- فاصله کوتاه: شما با زدن دکمه SPACE روی صفحه کلید می توانید بین کلمات فاصله بیندازید ولی بعضی جا ها نیاز است فاصله کمی بین حروف باشد مثل کلمه (همه ی ) می توانید کلید (WIN + _ ) کنترل را با خط فاصله نگه دارید تا فاصله کمی بین آنها ایجاد شود.

۷-باز کردن MY COMPUTER: شما زدن کلیدهای ترکیبی (WIN + E) می توانید این دستور را اجرا کنید و به راحتی بدون ماوس به درایوهای موجود در هارد خود دسترسی پیدا کنید .

۸- اجرا برنامهRUN: با استفاده از کلیدهای (WIN + R ) شما می توانید برنامه RUN را اجرا کنید و در آن برنامه مورد نظر خود را تایپ و سپس اجرا کنید.

۹- دسترسی به کنترل پنل ویندوز: با زدن کلید ویندوز به همراه U شما می توانید سریع تر به کنترل پنل ویندوز دستیابی داشته باشید و تنظیمات مورد علاقه خود را انجام دهید.

۱۰- انتخاب کاربر ویندوز: با نگه داشتن کلید (WIN+L) صفحه SWITCH USER ویندوز باز میشود شما میتوانید یکی از کاربران را انتخاب کنید کاربرد این گزینه هنگامی که است که سیستم شما هنگ کرده است و نیاز به برگشت مجدد به صفحه ویندوز خود دارید می توانید از آن استفاده کنید.

۱۱- کاربرد (WIN + F): برای فعال کردن پنچره جستجو مورد استفاده قرار میگیرد و شما میتوانید درخواست های خود را در قسمت جستجوی پنجره تایپ کنید تا ویندوز در صورت موجود بودن آنرا نمایش دهد.

۱۲-یکی دیگر از ترفندهای ویندوز کلیدهای ترکیبی(WIN + X) است که به شما این امکان را می دهد تا پنجره وضعیت فعلی سیستم را باز کنید و از فعال بودن برخی از امکانات سیستم خود مطلع شوید مثل وضعیت اتصال شما به شبکه و مات بودن صدا سیستم و روشنایی صفحه نمایش در لپ تاپ ها

۱۳- انتخاب آیکن ها: شما می توانید برای انتخاب آیکن های روی دسک تاپ خود دکمه ویندوز را به همراه حروف اول آیکن ها نگه دارید، آیکن مورد نظر شما انتخاب شده و می توانید آنرا باز کنید.

۱۴- کلیدهای ترکیبی(win+1): یا زدن این کلیدهای ترکیبی شما می توانید به internet expelorer دسترسی داشته باشید و از امکانات آن استفاده کنید.

طراحی سایت مشهد

طراحی سایت در مشهد

طراحی اپلیکیشن

طراحی سایت ارزان در مشهد

www.vitaminwp.ir

یکی دیگر از ترفند های ویندوز

جستجوی کلمه در متن :شما با تایپ نمودن (DOCX.*) توانایی دسترسی به تمامی اسناد موجود در سیستم خود را خواهید  داشت برای رسیدن به یک کلمه خاص در متن ها در قاب جستجوی ویندوز، ابتدا کلمه را تایپ نموده و سپس : را میگذاریم حال DOCX.*  را می نویسیم بدین ترتیب آنرا کلمه (مثلاً کامپبوتر) را در تمامی اسناد جستجو می کنیم مثل (DOCX.*:کامپیوتر).

جعبه سیاه ویندوز:

شما می توانید با فعال سازی این برنامه از عملیات های انجام شده در کامپیوتر خود با خبر شوید. برای فعال سازی آن، بر روی دکمه Start ویندوز کلیک کنید و در قسمت جستجو عبارت psr را تایپ نموده و برنامه را اجرا نمایید. برای ضبط امور جاری بر روی دکمه Start Record بزنید تا تمامی حرکات شما در آن ضبط می شود. این ابزار برای برنامه هایی که اولین بار  بسراغ آن میروید و یا تحت آموزش یک برنامه هستید می توانید تمامی نکات را ضبط کرده و دوباره باز بینی کنید.

ترفندهایی در ویندوز که هرگز از آنها نشنیده اید!

 

دسترسی سریع به My Computer:گاهی اوقات به صفحه دسک تاپ خالی نیاز دارید برای اینکه بتوانید دسترسی سریع به My Computer داشته باشید باید آنرا در نوار ابزار گوشه نوار وظیفه قرار دهید. برای این کار روی نوار ابزار ویندوز، کلیک راست نمایید و سپس از منوی محتوایی باز شده گزینه Toolbars را انتخاب کنید و در نهایت بر روی گزینه New Toolbar… کلیک نمایید در پنجره باز شده MY COMPUTER را انتخاب کرده و شاهد میانبر آن در نوار ابزار پایین صفحه باشید.

برای طراحی سایت شما می توانید به سایت ویتامین وردپرس مراجعه کنید.

بدون آنتی ویروس کامپیوتر خودرا اسکن کنید

ابتدا به آدرس My Computer/Tools/ Folder Options بروید و

سپس بروی سر برگ View بزنید و در این صفحه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و بروی عبارت OK کلیک کنید.

حال از مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 بروید. پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کرده و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.

حال در پوشه system32 بروی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آنرا به سمت راست بکشید به شکلی که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل دیده شود.

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll  ذخیره شده اند و این بخش بیشتر اوقات مورد هدف ویروس ها و بد افزار ها و Spyware قرار می گیرد و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.

اگر دقت کنید میبیند که بیشتر این فایلهای موجود در این بخش دارای یک زمان مشخصی هستند و این زمانها (مثلا ۱۸/۱۰/۲۰۱۹) مشخص می کند که در این تاریخها شرکت مایکروسافت برنامه مربوط به فایلهای مورد نظر را به پایان رسانیده است و البته این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش وارد شده باشد زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی متفاوت تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص خواهند بود.البته باید نصب های جدید در این پوشه را بشناسید و انها را به عنوان ویروس پاک نکنید.این هم یکی از آخرین ترفندهای ویندوز در این مقاله بود.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت