بیت کوین

www.vitaminwp.ir

بیت‌کوین (Bitcoin) :

ارزهای دیجیتالی که فقط یک سری کد کامپیوتری است که ارزشی پولی را در خود نگهداری می‌کنند. این کدها توسط ابر رایانه‌هایی با قدرت زیاد و البته مصرف مقدار زیادی انرژی برق تولید می‌شوند.

ارز دیجیتالرا ارز رمزنگاری شده هم می گویند. ارز رمزنگاری شده و ارز دیجیتال هر دو نوعی پول عمومی هستند که از طریق فرآیند بسیار پیچیده دیجیتالی در شبکه توسط «استخراج‌کننده» یا «ماینر»تولید می شود و یک پول یا ارز دیجیتال است و سیستمی مانند نظام پرداخت جهانی با کارکردی شبیه به پول بی‌پشتوانه است، ولی از نظر حقوقی هیچ موسسه یا کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته‌است.

بیت‌کوین نخستین پول دیجیتال غیر قابل لمس و غیرمتمرکز است. زیرا بدون دخالت بانک مرکزی یا بانک مسئول دیگری کار می‌کند این شبکه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها و کلیه عملیات، مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود.

کاربران و یا ماینر ها هستند که این سیستم را هدایت نموده و در واقع هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل،  کاربران بیت‌کوین  آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سیستم‌های پرداخت دیگر یافتنی نیست.

ویتامین وردپرس سایت پریازدید از نظر کاربران، شما را به دیدن این سایت دعوت می کنیم.

هویت پدیدآورنده ارز دیجیتال یا بیت‌کوین مشخص نیست.  «ساتوشی ناکاموتو» مخترع بیت‌کوین است. هویت اصلی او هنوز مجهول مانده است و کسی نمی داند که او یک شخص حقیقی است یا تیم برنامه نویسی برزگ است که توانسته با ایجاد این پدیده در دنیا تجارت الکترونیک خودی نشان دهد.  ولی در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است.

مشخصات نخستین نشانه های بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد. ناکاموتو پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد و در سال ۲۰۱۱ هم ایمیلی از سوی ناکاموتو ارسال شد که می‌گفت او دیگر از بیت‌کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده‌است.

بیت کوین یک پول مجازی به شکل کد های رایانه ای است که بر خلاف پول رسمی، فاقد هر نوع پشتوانه  و پشتیانی است و ارزش آن به وجود خود آن بستگی دارد. همچنین برای تبادل و یا پس‌انداز آن نیاز به هیچ بانکی ندارید. به محض اینکه بیت‌کوینی دریافت می کنید، این ارز دیجیتال همانند سکه طلا برای شما ارزشمند است زیرا یک سکه طلا به خاطر خودش (کمیاب بودن فلز طلا) ارزش دارد و بیت کوین هم همینطور است. شما میتوانید  با این بیت کوین محصولات مورد نظر خود را خرید کرده و یا آن را به امید افزایش قیمت در آینده ذخیره کنید.

مزایای بیت کوین:

بسیاری از افراد معتقدند، مزیت اصلی بیت کوین، مستقل بودن آن از دولت های جهان، بانک ها ، شرکت ها و دیگر سیستم های مالی است. هیچ کس و هیچ قدرتی قادر نیست که در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشد و بر آنها مالیات ببندد و یا پول مردم را به عناوین مختلفی به نفع خود بلوکه کند. علاوه بر این، فعالیت های بیت کوین کاملا شفاف و روشن است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک پایگاه داده اطلاعاتی را مبنی بر آن تراکنش ثبت و ضبط می کند که به بلاک چین می گویند.

نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت در  ساعات خاص از روز در بانک ها و موسسات مالی نیست.

با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه فعالیت میکند و تحت کنترل و نظارت نیست، ولی این امکان را برای کاربرانش فراهم کرده است تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی و مبادلات ارزی خود داشته باشند.

نحوه نگهداری و ذخیره بیت کوین:

برای نگهداری از بیت کوین باید از ابزاری که اصطلاحا کیف پول (wallet) بیت کوین نام دارد استفاده کرد. کیف پول می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. بیت کوین را به صورت آفلاین و به صورت سخت‌افزاری ذخیره کرد ولی اگر اشتباهی در نگهداری افلاین آن صورت بگیرد امکان از بین رفتن سرمایه شما وجود دارد.

کیف پول بیت کوین شامل تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی است و  از رمزگشای کلیدهای عمومی برای ایجاد نشانی استفاده می‌کند. . کلیدهای عمومی به نشانی‌های بیت‌کوین تبدیل شده و به عنوان نشانی برای دریافت بیت‌کوین به پرداخت‌کننده اعلام می گرددند. این آدرس‌ها  بصورت ارقام تکراری که با ۱یا۳ شروع می شوند برای ما قابل خواندن  هستند.

ایجاد کردن یک نشانی جدید،  بدون نیاز به اتصال به شبکه همتا به همتای بیت‌کوین است. در واقع هر کس می‌تواند بیت‌کوین‌های خود را به یک آدرس بیت‌کوین دیگر ارسال کند یا وجه مورد نظر خود را  واریز نماید. بیشتر آدرس‌های بیت‌کوین غیر قابل فهم به نظر می‌رسند، ولی به وسیله نرم‌افزارهای مخصوص، امکان ایجاد آدرس‌های شخصی‌ دقیق تر وجود دارد که به سرعت نشانی‌های بسیاری تولید می‌کند و آدرس‌هایی را که با الگوی مورد نظر همخوانی دارند، ذخیره می‌کنند.

طراحی سایت مشهد

طراحی اپلیکیشن

 

ارزش بیت کوین روزانه متغیر است و ثابت نیست . برای دیدن قیمت آنی بیت کوین در بازارهای جهانی می‌توانید به وبسایت کوین‌دسک(coindesk) مراجعه کنید.  هر روز نیز مقداری بیت کوین تولید می‌شود تا اینکه در حدود سال ۲۰۴۰ تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار به رقم ۲۱ میلیون برسد. ماینرها در واقع نقش حسابرس را برای تراکنش‌های بیت کوینی داشته و دفتر کل این ارز دیجیتال (که حاوی اطلاعات هر تراکنش است) را به‌روزرسانی می‌کنند. البته این ماینرها به ازای مقدار کاری که انجام می‌دهند، از سوی این شبکه تعدادی بیت کوین به عنوان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.

سرورهایی که از این شبکه  پشتیبانی می کنند و  شبکه ماینرها (که این سرورها در اصطلاح گره نامیده می‌شوند) ر ا ساپرت می کنند، صرافی‌های ارز دیجیتال که بیت کوین‌تان را به دلار، ریال یا هر نوع ارز دیگر تبدیل می‌کنند و نیز محل های استخراج (mining pool) هایی که ممکن است در آنها عضو شوید، سه گروهی هستند که کارمزدی بسیار اندکی را از شما دریافت می کنند.

 

طراحی سایت ارزان در مشهد

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت