بلاک چین

www.vitaminwp.ir

بلاک چین

بلاک چین چیست؟

اصطلاح بلاک چین (Blockchain) از دو بخش Block (بلوک) و Chain (زنجیره)تشکیل شده است و مفهوم زنجیره‌ای از بلوک‌ها را می رساند. اما در حقیقت پایگاه داده یا دفتر کلی است که سابقه تراکنش های بیت کوین در آن ثبت و نگهداری میشود.

یا می توان گفت بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است که همه ی افرادی که از آن استفاده میکنند پیش از ثبت، اعتبار تراکنش‌ها را تایید می کنند.

                                                               طراحی سایت ارزان و زیبا با سئو قوی در ویتامین وردپرس

تفاوت اصلی  آن با دیگر سیستم‌ها در این است که اطلاعات ذخیره شده روی آن، طوری به اشتراک گذاشته می‌شود که همه اعضای شبکه به ان دسترسی دارند ولی با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. هر چیز که در بلاک چین ثبت شده باشد، قابل تغییر نیست و سابقه کلیه تراکنش ها و جابه جایی دارایی‌ها در آن قابل مشاهده است. بنابرین، شاید افراد در این شبکه کاری به یکدیگر اعتماد نکنند، اما میتوانند از بابت بلاک چین خاطر جمع باشند.

می توان گفت، تولید و ارائه بیت کوین اولین کاربرد از فناوری بلاک چین بود و طراحان و برنامه نویسان از بلاک چین برای ثبت و نگهداری اطلاعات دارایی کاربران بهره بردند. می توان چنین تصور کرد که اگر بلاک چین یک سیستم عامل مثل ویندوز باشد، بیت کوین نرم افزاری مثل آفیس روی این سیستم عامل است.

طراحی سایت وردپرس در ویتامین ورد پرس

 

در هر بلاک هر نوع داده ای را می‌توان ذخیره کرد مثلاً از جرم و جنایت‌های یک فرد  یا  نمایش اطلاعات حساب  و دارایی های یک فرد دارای  بیت کوین . در این زنجیره بلوکی، اطلاعات مربوطه  در بلاک‌ها قرار می‌گیرند وکه با هم به صورت زنجیره‌ای متصل هستند.

هر کدام از این بلاک‌ها دارای یک رشته‌ای از کارکترهای خاص است که با توابع ریاضی در  کامپیوترهای خاصی ساخته می‌شود که به آن هش (Hesh) می گویند. مثل (RACU)

مثلاً اگر در بلاکی که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز باشد، هش بلاک تولید شده هم این «NYLAC» است.

برنامه نویسان و توسعه دهندگان هش را مشخص می کنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و  از آنجایی که این هش در ما بقی بلوک ها تاثیر داده شده است با تغییر آن، بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل در فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها تغییرات باید به تایید همگان برسد و کسی به تنهایی نمی تواند در آن دخل و تصرف کند.

اگر پس از تغییر در محتوای یک بلاک، بروز رسانی هش بلاک‌های دیگر انجام شود، چه اتفاقی می افتد؟ این امکان وجود دارد اما داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره شده اند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شده باشد یک نسخه از بلاک چین را دریافت نموده و در اختیار خود دارد.

طراحی سایت مشهد

طراحی سایت ارزان در مشهد

سئو سایت در ویتامین وردپرس

نمونه کارهای سایت ویتامین ورد پرس

بلاک چین از دیدگاه فنی

 استفاده از یک بلاک چین شباهت زیادی با ویکی پدیا دارد ، گزارشات مختلفی را می توان توسط افراد زیادی البته با یک نوع بایگانی مشترک در بلاک چین وارد نمود و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند.مقالات ویکی پدیا هم به همین صورت، توسط افراد مختلفی نوشته و ارائه می شود  و همه آنها محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در بلاک چین هم مثل  ویکی پدیا فقط یک نفر اطلاعات را کنترل نمی کند.

اما، تفاوت هایی بین این دو سیستم وجود دارد که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد،  این مساله با توضیح بیشتر روشن تر می شود.

در حالی که هر دو در شبکه اینترنت ارئه شده و اجرا می شوند. برنامه ی ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده که در آن یک کاربر با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، توانایی تغییر  همه یا برخی از اطلاعات و داده های ویکی پدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، را دارد. و هر زمانی که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، می تواند نسخه بروز شده پایگاه داده را دریافت کند. اما تفات اصلی این است که همچنان کنترل پایگاه داده توسط مدیران ویکی پدیا انجام می شود و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکی پدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین توسط یک نفر قابل تغییر یا  پاک نمی شود.

بلاک چینی که در صنعت ارز دیجیتال و بیت کوین استفاده می شود، در اصل به منظور مبادله ارزدیجیتال ایجاد شده است. به همین دلیل، کمی نیاز به صبر و زمان دارد تا مردم این موضوع را درک کنند  همانطور که اشاره شده از این فناوری میتوان در زمینه های دیگری نیز استفاده نمود،البته با ایجاد  کمی تغییرات ، این فناوری می تواند با استانداردهای دقیق این حوزه انطباق پیدا کند.

 

جهت بازدید از مقالات علمی و جالب می توانید به سایت ویتامین ورد پرس مراجعه کنید.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت