آثار بازی های رایانه ی

www.vitaminwp.ir

آثار بازی های رایانه ی

آثار بازی های رایانه ی:

بهترین وسیله برای رشد و شکوفایی استعداد کودکان و نو جوانان ،بازی است. بازی مرتفع کننده نیاز های درونی و محرک احساسات درونی کودکان و بهترین راه برای پرورش هیجان ها و عواطف آنهاست. کودکان چگونگی بروز احساسات، کنترل و ارضای مناسب عواطف خود را در حین بازی یاد می گیرند. هر چند کودکان همیشه تفاوت دقیقی بین واقعیت و بازی قائل هستند، ولی در عین حال، صداقت کودکانه را در بازی های خود ظاهر می سازند. احساسات خوشایند و ناخوشایند، حتی تشویش ها و نگرانی های کودکان در ضمن بازی،  کاملا حقیقی هستند.

اما امروزه، بازی ها به دلایل مختلف از جمله شرایط سنی  و شرایط زمانی و مکانی، به لحاظ ساختار، محتوا و آثار، شکل های گوناگونی به خود گرفته است. در این میان، بازی های رایانه ی هم به عنوان یک پدید جدید نیز همچون دیگر ساخته های دست بشر، در بین کودکان ما جای خود را باز کرده است. این نوع بازی ها با توجه به ماهیت آنها، دو رو دارد که یک روی آن، بهره گیری درست و مفید و روی دیگر آن، استفاده های نادرست و نامناسب است که گاهی، آسیب های فراوانی را در پی دارد.

www.vitaminwp.ir

طراحی اپلیکیشن و بازی های رایانه ی در مشهد

 

در  این مقاله، میخواهیم به آثار منفی بازی های رایانه ی اشاره کنیم.

بسیاری از بازی های رایانه ی موجود در بازار را می توان یک وسیله تهاجم فرهنگی دانست  زیرا  آثار و پی آمدهای تربیتی نامطلوبی را به همراه دارند. بیشتر بازی های رایانه ای، از فرهنگ غرب الگو گرفته  و بیانگر فرهنگ اروپای غربی، امریکا و ژاپن هستند و بر همان اساس طراحی و تولید شده اند.  مهاجمان فرهنگی با این بازی ها، ارزش ها، رفتارها و الگوهای خاصی را به کودک و نوجوانان القا می کنند الگوهایی که ارزش های فرهنگی جامعه ما را مورد هدف قرار داده اند و با دید گاه های دینی و اجتماعی ما سازگار نمی باشند.

استفاده از انگیزه های جنسی و رفتارهای خشونت آمیز در ورای طراحی های پر هیجان زیبا و جذاب، در  بازی های رایانه ی غربی بهترین تبلیغ فرهنگ امروز غرب را نشان می دهد که از دید فرزندان و کودکان ما پنهان است و این مساله می تواند تهدید خطرناکی برای خانواده ها و جامعه ما باشد.

مثلاً در برخی از بازی های رایانه ای، که بیشتر پسران بازیگردان های اصلی آن هستند طرف مقابل، زنی با پوشش غربی و  دارای حجاب نسبی، وارد میدان می شود ولی در جریان بازی، هنگامی که در مرحله ای از بازی می بازد، برای ادامه بازی در ازای هر صد دلار یکی از لباس هایش را از تن خود بیرون آورده و برای فروش پیشنهاد می کند و در پایان بازی، ممکن است با از دست دادن تمام لباس هایش کاملاً عریان شود. در این نوع بازی ها، قمار و برهنگی با ظرافت خاص در یکدیگر ادغام میشوند و به صورت نامحسوس به تحریک غریزه جنسی و حس کنجکاوی، کودکان و نوجوانان می پردازند و با ایجاد انگیزه های رقابتی ساعت ها مخاطبان خود را در پای دستگاه ها و سیستمهای کامپیوتری میخ کوب نموده  و اهداف  خود را به آنها القاء و تحمیل می  کنند.

در واقع، محتوایات چنین بازی هایی به طور نامحسوس، انگیزه های غریزی و جنسی را بیدار کرده و می تواند زمینه ساز آسیب های اجتماعی از جمله بی تفاوتی به مسائل مذهبی، بی حجابی، عریانی، گرایش به موسیقی و انحراف های اخلاقی را به دنبال خواهد داشت.

www.vitaminwp.ir

طراحی سایت در مشهد

طراحی سایت ارزان وردپرسی در مشهد

 

یکی دیگر از نگرانی های عمده درباره بازی های رایانه ی و ویدیویی، خشونت آمیز بودن آنهاست. در این بازی ها، گاهی اوقات مشاهده می شود که به سادگی و با کلیک کردن دکمه ماوس، سر انسان ها از بدنشان جدا می شود و یا شیوه های قتل، با سر و صداهای عجیب و نفرت انگیز، به نمایش گذاشته می شوند. تأثیرات منفی این بازی ها، از دیدگاه روان شناختی، فرد را به میزان زیادی افسرده می کند.

تحقیقات تجربی نشان داده است که بسیاری از بازی های رایانه ی و حتی برخی از اسباب بازی های جدید، تخیلات پرخاش گرانه، رفتارهای توأم با خشونت، عادی شدن پرخاش گری را در ذهن کودکان و نوجوانان، نهادینه کرده و فرزندان ما با حس انتقام گیری و ستیزه جویی از طرف مقابل خود را  به عنوان بهترین راه حل انتخاب می نمایند. آنها با الگوگیری از بازیگران خشن بازی های رایانه ی، دچار ناهنجاری در رفتارهای روزمره خود شده و متاسفانه با پرورش این چنین تفکراتی، شاهد افزایش جرم و جنایت و سرانجام، تربیت شخصیت های خشن و کینه جو  هستیم.

امروزه کودکان با شیوه ها و فنون آموزشی جنگی، آشنا شده  و تفریح می کنند که سربازان آمریکایی در جنگ های نوین خود از آن تکنیک ها استفاده می کنند. به اعتقاد کارشناسان، هنگامی که در یک بازی رایانه ی، کودک شخصی را نشانه گیری می کند و او را می کشد، دقیقاً همان مهارت هایی را که یک سرباز آمریکایی در جریان آموزش نظامی تجربه می کند، را فرا می گیرد.

نکته قابل عرض این است که خانواده ها باید با اگاهی بیشتر به مراقبت فرزندان خود بپردازند و با صرف وقت و بازی کردن با کودکان و نوجوانان، زمینه های انحرافات را به حداقل برسانند و با تحقیق و بررسی بازی های رایانه ی و ویدئویی مفید را برای سرگرم نمودن انها انتخاب نمایند.

نشستن بیش از حد در پشت صندلی و عدم تحرک، یکی دیگر از مسائل نگران کننده است که باعث تنبلی و در پی آن چاق شدن مخاطبان این بازی می شود. این مسئله به همین جا ختم نمی شود حتی در برخی از مواقع، بی حسی اندامی یا شکل گیری نامناسب قسمت های از بدن را به دنبال دارد. یاد مان باشد برای سرگرم کردن قشر کودک و نوجوان و نگه داشتن آنها در خانه، بازی های رایانه ی همیشه بهترین راه نیست.

 

                                                                                              سایت ویتامین وردپرس ایستگاهی است که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کرده است.

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت