اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیا:

اگر شما در حوضه تکنولوژی و فناوری مطالعه داشته باشید حتما به نام اینترنت اشیاء (IOT) برخورده اید .این عبارت مخفف (Internet of Things) می باشد . با اینکه این فناوری جدیدا سر زبان ها افتاده است اما اولین بار این نظریه در سال ۱۹۹۹ بیان شده بود و اولین استفاده از آن ساخت یک توستر متصل به اینترنت بود . در حال حاضر بسیاری از شرکت ها به سمت استفاده از آن حرکت میکنند .

به طور کلی میتوان گفت اینترنت اشیاء اتصال وسایل به یکدیگر از طریق اینترنت است . اینترنت اشیاء این کمک را میکند تا وسایل فیزکی را با دنیای کامپیوتر و اینترنتی ادغام کنیم .

خودرو های هوشمند ، خانه های هوشمند ، یخچال های هوشمند و… همه زیر مجموعه اینترنت اشیاء هستند .

همانطور که از نام این فناوری مشخص میشود بخش اصلی آن اینترنت است و در واقع اینترنت مرکز کنترل دستگاه های متصل به این فناوری است .

 

اینترنت اشیاء

 

مرسوم ترین روش ها برای اتصال وسایل به هم و انتقال اطلاعات بین آنها اینترنت و بلوتوث است ، همچنین از فناوری های ماهواره ای برای این کار استفاده میشود که بسیار کم است

اینکه اینترنت اشیاء چه کارهایی میتواند بکند سوال بزرگی است که برای خیلی ها پیش می آید ، میشود گفت این فناوری هر کاری که فکرش را بکنید میتواند انجام دهد و توانایی هایش از تصور خارج است . اما اصلی ترین کاربرد های آن عبارت است از :

خانه های هوشمند:

منظور از خانه هوشمند خانه ای است که وسایل آن به صورت خودکار به یکدیگر متصل هستند .

نورپردازی : اگر لامپ های خانه شما به اینترنت اشیاء متصل باشند میتوانند زمان خروج شما از اتاق و خانه را بفهمند و شما دیگر نگران خاموش کردن لامپ ها نخواهید بود زیرا آنها به صورت خودکار خاموش خواهند شد .

 

 

اینترنت اشیاء

 

گرمایش خانه : این سیستم نیز با تشخیص کم شدن دما و سرد شدن به صورت خودکار سیستم گرمایش خانه را فعال میکند تا به دمای مطلوب برسد .

شهر هوشمند

یکی از جذاب ترین مباحث اینترنت اشیاء شهر های هوشمند هستند در یک شهر هوشمند تمام چیز ها مانند سیستم حمل و نقل تامین آب ، برق و حتی امنیت شهر را به صورت هوشمند انجام داد .

برخی از صنایع مرتبط با اینترنت اشیاع عبارتند از:

  1. ساخت و ساز
  2. سلامتی
  3. حمل و نقل
  4. بانک داری
  5. خدمات غذایی
  6. اکتشافات نفت
  7. و …

امنیت اینترنت اشیاء:

 

 

اینترنت اشیاء

امنیت در تمامی زمینه ها بحث مهمی است و در مورد اینترنت اشیاء نیز همین سوال مطرح است که ایا امنیت کافی دارد یا خیر؟ از انجایی که در اینترنت اشیا وسایل زیادی به یکدیگر و به اینترنت متصل هستند امکان هک شدن و لو رفتن اطلاعات زیاد میشود و اینکه معمولا دستگاه هایی که از این فناوری استفاده میکنند را شرکت های کوچک نوشته اند و زمان آن را نداشته اند که امنیت کافی برای آن تامین کنند .

اما در آینده نزدیک اینترنت اشیاء یکی از بزرگترین و پرکاربرد ترین فناوری های میشود .

 

مطالب دیگر: طراحی سایت, طراحی اپلیکیشن, افزایش رمز عبور, مشکلاتی که گوشی هوآوی دارد

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت