آشنایی با کارت گرافیک انویدیا

کارت گرافیک

شرکت  Nvidia معروف ترین تولید کننده کارت گرافیک

این شرکت در سال ۱۹۹۳تاسیس شد و موئسس آن آقای جن سون هانگ (Jen-Hsun Huang) مدیر عامل فعلی شرکت نیز میباشند . این شرکت محصولات زیادی دارد مانند کارت گرافیک ، سیستم های بر روی چیپ تبلت های گیمینگ ، پردازنده های گرافیکی ورک استیشن و … اما تمرکز اصلی آنها روی کارت های گرافیک است و اکثر مردم هم این شرکت را به عنوان تولید کننده کارت گرافیک میشناسند و ما قصد داریم در این مقاله کارت گرافیک های این شرکت را برای شما معرفی کنیم .

پس از تاسیس شدن شرکت آنها کار کردن بر روی اولین کارت گرافیک را شروع کردن که نام آن NV1 بود تولید این محصول دو سال طول کشید و در سال ۱۹۹۵ عرضه شد . NV1 توانایی پردازش های دوبعدی ، سه بعدی و پردازش صدا را داشت و در زمان خودش بسیار نوآورانه بود . همچنین شتاب دهنده گرافیکی این محصول میتوانست از رنگ ۱۶ بیت و بیشترین مقدار رزولیشن ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل پشتیبانی کند . شرکت سگا نیز تصمیم گرفت از چیپ nv1 در دستگاه خودش استفاده کند و برای همین Nvidia قابلیت پشتیبانی از دسته کنسول سگا را به محصول خود افزود این کار باعث در تا کارهای گرافیک دسکتاپ نیز از به صورت سخت افزاری از این دسته بازی پشتیبانی کنند .

اما این پردازنده گرافیکی مشکلی که داشت این بود که بازی ساز های برای ساخت بازی برای آن مشکل داشتند این مشکلات با عرضه اولین نسخه دایرکت ایکس مایکروسافت بیشتر نیز شدند .

NVIDIA

محصول NV2 نیز قرار بود ساخته شود اما به دلیل اختلافات با سگا تولید آن کنسل شد .

Riva 128 که به آن NV3 نیز میگفتند در سال ۱۹۹۷ وارد بازار شد که از NV1 خیلی موفق تر بود . این کارت گرافیک در دو مدل عرضه شد که مدل   Riva 128ZX تراشه با کیفیت تری داشت .

NV10 در سال ۱۹۹۹ عرضه شد . تا قبل از آن کارت های گرافیک را با نام ویدئو کارت یا شتاب دهنده گرافیکی میشناختند ، انویدیا برای اولین باز از عبارت GPU استفاده کرد و میتوان این شرکت را مبدع کلمه GPU که امروزه برای کارت های گرافیک همه گیر است دانست .

NVIDIA GEFORCE

در سال ۲۰۰۱ انویدیا دوباره  با کنسول های بازی کار کرد و قرار بود در کنسول ایکس باکس استفاده شود . برای این کنسول که اولین مدل ایکس باکس بود از GeForce3 با کمی تغییرات استفاده شد .

در سال ۲۰۰۲ انویدیا چند کارت گرافیک مختلف با طراحی های مختلف ارائه کرد و حسابی کولاک کرد و تمام این کارت های گرافیک با برند GeForce4 فروخته میشدند .

در سال ۲۰۰۲ که دایرکت ایکس ۹ معرفی شد خیلی پرکاربرد و معروف بود وحتی امروزه نیز از آن استفاده میشود .انویدیا هم سریعا مشغول ساخت کارت گرافیک سازگار با آن شد و در پایان همان سال FX5000 را عرضه کرد . یک سال پس از عرضه این محصول انویدیا سری ۶۰۰۰ را تولید کرد .

کارت گرافیک GeForce 6800 Ultra پرچمدار این برند بود و نسبت به نسخه های قیلی بسیار قوی تر بود .

کارت گرافیک GTX 1080

این شرکت همچنان به کار خود به عنوان تولید کننده سخت افزار با قدرت ادامه میدهد و در عرصه گیمینگ بسیار پیشتاز است .

مطالب دیگر : شرکت یاهو طراحی سایت سئو سایت

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت