CPU چیست ؟

CPU

CPU بخش مهمی از کامپیوتر است وتقریبا تمام کسانی که با کامپیوتر کار میکنند کم و بیش با آن آشنا هستند .

در هنگام خرید کامپیوتر سی پی یو یکی از مشخص هایی است که باید توجه زیاده به آن داشته باشید اهمیت CPU باعث شده تا مردم در انتخاب بین AMD و اینتل به مشکل بر بخورند .

اما CPU چیست ؟ مهمترین واحد پردازشی کامپیوتر است که اقدامات ، محاسبات و اجرای برنامه ها را انجام میدهد.

CPU

CPU با گرفتن کد های دستوری از RAM آنها را کدگشایی و پردازش میکند .
سی پی یو فقط در کامپیوتر استفاده نمیشود و گوشی های همراه ، تلویزیون ، لپتاپ و تبلت ها هم دارای
سی پی یو هستند . معمولا به صورت مربع شکل روی مادربورد قرار میگیرد و با دیگر بخش های کامپیوتر در تعامل است . از زمان تولید این تراشه تا به حال تغییرات زیادی انجام شده است اما کار پایه ای آن به همان صورت مانده است که به این صورت است :

مرحله اول : واکشی (Fetch)

مرحله دوم : رمزگشایی (Decode)

مرحله سوم : اجرا (Execute)

در مرحله اول CPU دستور ها را که به صورت صفر و یک هستند دریافت میکند از طریق رم . هر دستور مربوط به بخش کوچک یک عملیات است و CPU نیاز دارد تا دستورات بعدی خود را نیز بداند

در مرحله دوم CPU دستوراتی را که دریافت کرده است به مدار رمزگشایی میفرستد و فرمان ها را به سیگنال هایی تبدیل میکند سپس آنها را به بخش دیگری از CPU میفرستد .

CPU

مقالات مرتبط : واقعیت مجازی ، طراحی سایت ، کارت گرافیک چیست؟

مرحله سوم که مرحله آخر است دستورات رمزگشایی شده را به دیگر بخش های CPU میفرستد تا اجرا شوند و نتایج این کارها معمولا در بخشی از CPU ذخیره میشود .

در ابتدای پیدایش سی پی یو آنها یک هسته ای بودند و فقط یک مجموعه دستورات را انجام میدادند که خیلی سرعت کندی داشتند .سازنده ها برای رفع این مشکل تصمیم به ساخت پردازنده های چند هسته ای گرفتند . و حالا پردازنده های دو هسته ای ، چهار هسته ای و  هشت هسته ای موجود هستند . درواقع سی پی یو دو هسته ای یعنی دو CPU مجزا روی یک تراشه هرچه تعداد هسته ها بیشتر شود توانایی انجام عملیات های چندگانه برای کامپیوتر راحت تر و سریعتر میشود .

با ظهور گوشی های همراه سازندگان سی پی یو باید آنها را به گونه ای تولید میکردند که انرژی کمی را مصرف کند و باعث خالی شدن باتری گوشی نشود . که موفق به بهینه سازی آنها شدند .

توان حرارتی : طوان حرارتی میزان برقی است که سی پی یو مصرف میکند (با واحد وات) اگر یک پردازنده کم مصرف باشد علاوه بر مصرف برق کم باعث جلوگیری از داغ کردن دستگاه نیز میشود .

CPU

در هنگام خریدن سی پی یو باید به این نکته توجه داشته باشید که سوکت های مادربورد و سی پی یو با هم همخوانی داشته باشند چون CPU رو مادر بورد سوار میشود .

کش L2 و L3 : حافظه مخصوص سی پی یو است که موقع پردازش از آن استفاده میکند و هرچه این حافظه بیشتر باشد عملکرد سیستم نیز بهتر میشود .

فرکانس نیسز مشخصه مهمی است و در واقع همان سرعت CPU است که باید به آن توجه داشته باشید .

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت