معرفی یوتیوب

یوتیوب

معرفی یوتیوب

یوتیوب (YouTube) بعد از گوگل پر طرفدار ترین سایت جهان است همچنین بزرگترین زیر مجموعه گوگل است . یوتیوب که یک سایت بارگزاری فیلم و البته معروف ترین سرویس تماشا و آپلود فیلم است توسط چاد هرلی ، استیو چن و جاوید کریم در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد .

کاربران در این سرویس انواع مختلف فیلم مانند : کلیپ ها ، فیلم های آموزشی ، موزیک ویدیو و … را به اشتراک می گزارند . این سرویس از تکنولوژی ادوبی فلش و HTML5 استفاده می کند تا همه نوع ویدیو را بتوان به اشتراک گزاشت .  از جمله ویژگی های دیگر یوتیوب پشتیبانی از فیلم های سه بعدی و آناگلیف است . شما می توانید ویدیو های این سایت را در پلی استیشن ۴ ، ایکس باکس لایو و روی گوشی موبایل با استفاده از اپلیکیشن مخصوص همین سایت تماشا کنید .

یوتیوب

شرکت ویاکوم یکی از شرکت های علیه یوتیوب است که با شکایت از آن و رای دادگاه توانست به دلیل پخش ویدیوهای خصوصی اش ۱ میلیارد دلار خسارت بگیرد .

یوتیوب دارای سیستم تشخیص حق تکثیر می باشد که با استفاده از آن ویدیو هایی که حق تکثیر را نقص می کنند منتشر نمی کند البته گاهی وقت ها هم ممکن است این سیستم دچار اشکال شود .

در ایران از سال ۲۰۰۵ یوتیوب در دوره های مختلفی فیلتر می شد اما بعد از پخش اعتراضات مردم در سال ۱۳۸۸  به صورت دائمی فیلتر شد .

تاسیس کنندگان یوتیوب که در بالا از آنها نام بردیم هنگامی تصمیم به ساخت یوتیوب کردند که موفقیت فلیکر را دیدند که یک وبگاه بارگزاری عکس بود .

یوتیوب

مقالات مرتبط : معرفی یاهو ، واقعیت مجازی ، طراحی سایت

اولین ویدیو ای که در این وبسایت منتشر شد جاوید کریم را در باغ وحش نشان می داد و “من در باغ وحش ” نام داشت . این ویدیو در ۲۳ آوریل ۲۰۰۵ منتشر شده است و شما همچنان می توانید آن را تماشا کنید .

پس از اینکه یوتیوب با استقبال زیادی مواجه شد و آمار بالایی بیننده داشت گوگل پیشنهاد خریدن این سایت را به قیمت ۱٫۶۵ میلیارد دلار داد و در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۶ با همین قیمت این شرکت به گوگل فروخته شد .

جالب است بدانید به غیر از ایران کشور های دیگری نیز هستند که یوتیوب را فیلتر کرده اند که  به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم :

چین ، مراکش : سال ۲۰۰۷ ،

 تایلند : در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ .

ترکیه : ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ به علت پخش ئیدیو از فساد مالی مقامات ترکیه .

پاکستان : به دلیل توهین به اسلام در سال ۲۰۰۸ .

برزیل : در سال ۲۰۰۷ .

لیبی : در سال ۲۰۱۰ .

یوتیوب

اطلاعات آماری از یوتیوب :

تقریبا ۱۰۰ میلیون فیلم در هر روز در آن دیده می شود .

پیر ترین فردی که از یوتیوب استفاده می کند ۷۹ ساله است و از خاطراتش در جنگ جهانی دوم می گوید .

درآمد حدودیاین شرکت روزی یک میلیون دلار است .

فردی به نام کریستی لیچ استوارت ۲۰۰ ویدیو بارگزاری کرده است .

در هر روز ۶۵۰۰۰ ویدیو در این سرویس آپلود می شود .

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت