اینترنت ۵G

اینترنت 5G

پس از همه گیر شدن اینترنت ۴G کم کم خبر هایی از اینترنت ۵G به گوش می رسد اما در لا به لای این خبر ها سخن هایی شنیده می شود که این فناوری برای انسان ها و محیط زیست ضرر هایی دارد . اما چقدر این اخبار درست هستند فعلا مشخص نیست .

با امدن این نسل جدید اینترنت شرکت های ارائه دهنده به توسعه اینترنت خود پرداختند و همچنین شرکت های ساخت موبایل ، به فکر ساخت گوشی هایی با پشتیبانی از این سرویس افتادند .

اینترنت 5G

در ابتدا به معرفی اینترنت ۵G می پردازیم :

سرعت یکی از مهمترین مشخصه های اینترنت است و برای کاربران اهمت بالایی دارد . برای مثال در هنگام مشاهده ویدئو با اینترنت ۳G میتوان ویدئو های HD را راحت مشاهده کرد و با اینترنت ۴G ویدیو های ۱۰۸۰p را . اما شبکه ۵G در تئوری گفته شده ۱۰۰۰ برابر بیشتر از ۴G سرعت دارد یعنی حتی می توان ویدئو های ۴K را بدون مشکل مشاهده کرد .

بر خلاف شبکه های ۳G و ۴G که فرکانس هایشان دچار تداخل می شود شبکه ۵G از فرکانس هایی استفاده می کند که تداخل فر کانسی ندارند زیرا هنوز از این فرکانس ها بهره گرفته نشده و همینطور آنتن های اینترنت ۵G  جهت دار هستند بر خلاف آنتن های  4G که امواج را به صورت ۳۶۰ درجه پخش می کنند و باعث نویز و تداخل  بسیار کمتر می شود .   

اینترنت 5G

مقالات مرتبط : واقعیت مجازی ، رابط کاربری ، طراحی سایت ، طراحی اپلیکیشن

از دیگر مشخصه های اینترنت تاخیر است .تاخیر به مدت زمانی گفته می شود که سیگنال فاصله منبع تا هدف را طی کند . تاخیر در اینترنت ۴G 50 میلی ثانیه است و در  ۵G 1 میلی ثانیه . هرچند در عمل هنوز تست نشده است . هرچه تاخیر کمتر باشد در اموری که مهم هستند مانند : حمل و نقل هوایی ، مراقبت های بهداشتی و کار هایی که پاسخ گویی سریع در آن اهمیت بالایی دارد . مفید تر خواهد بود .

از آنجایی که اینترنت ۵G پهنای باند بیشتری دارد نسبت به نسل های قیل از خودش کاربران می توانند بدون ایجاد مشکل اضافه بار دستگاهای بیشتری ر به روتر وصل کنند و از اینترنت لذت ببرند . این امکان برای خانه های هوشمند بسیار خوب است زیرا دستگاه های زیادی به اینترنت متصل می شوند .

اینترنت 5G

قطعا اولین کسانی که می توانند از این نسل اینترنت بهره ببرند کاربران گوشی های هوشمند هستند ، اما هنوز این گوشی ها در بازار به صورت گسترده عرضه نشده اند و اینکه فقط گوشی های رده بالا دارای این ویژگی هستند و این به معنای گران بودن قیمت این گوشی نیز می باشد .

اکنون که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است  و شهر ها در حال هوشمند شدن هستنند اینترنت ۵G می تواند به این کار سرعت ببخشد و برای انتقال سیگنال با سرعت بالا از شهری به شهر دیگر بدون تداخل استفاده شود .

امیدواریم به زودی این فناوری همه گیر شود و ما هم بتوانیم از این نسل اینترنت استفاده کنیم .

بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت